fbpx

Také se Vám stalo, že jste poslouchali anglickou nahrávku a vše splynulo v pouhé bla bla bla?!

Znám mnoho studentů, kteří mají problémy s poslechem anglických nahrávek a potřebují si své poslechové dovednosti zlepšit kvůli maturitě nebo přípravě na jazykový certifikát. Sama jsem před lety zažila pár situací, kdy mi nahrávka splynula v jedno souvislé bla bla bla! Ani dobrý hudební sluch a to, že zpívám a hraji na kytaru, mi při poslechu nepomohlo. Proč se toto děje? Většinou je to způsobeno nedostatkem poslechového cvičení v daném jazyce. Když by mi před lety řekl „dělej si poslechy a zlepšíš se“, moc bych mu nevěřila. Myslela jsem si, že mi poslech prostě nejde. Nicméně jsem si tehdy potřebovala výrazně zlepšit poslech kvůli zkoušce a začala jsem poslechy opravdu cvičit. A světe div se! V poslechovém testu jsem uspěla na 100 %. Proto Vám chci sdělit tipy, jak se připravit na poslech v anglickém jazyce.

Doporučuji si pořídit knihu s CD, která bude obsahovat i přepis poslechových nahrávek. Co se týče úrovně B1-B2, doporučuji učebnici FCE RESULT. Pro úroveň C1-C2 mám dobrou zkušenost s CAE RESULT a také cvičebnici Cambridge English ADVANCED PRACTICE TESTS PLUS with key od autorů Nick Kenny and Jacky Newbrook. Tyto knihy jsou zaměřeny na všechny 4 dovednosti – mluvení, poslech, psaní i čtení. Případně si lze pořídit jakoukoli knihu s CD a přepisem nahrávek. Nejdříve si párkrát poslechněte nahrávku se sluchátky v uších a zároveň sledujte text nahrávky. Všímejte si výslovnosti, rytmiky, intonace a přízvuku. V textu si poté vyhledejte slova, která neznáte a ty si poznamenejte. Příště zkuste nahrávku poslouchat bez sluchátek. No a na závěr si nahrávku pusťte opět bez sluchátek a tentokrát i bez textu. Uvidíte, že budete nahrávce rozumět mnohem lépe než napoprvé. Projeďte si tímto způsobem nahrávky alespoň z jedné či dvou knih. Věřím, že poté v poslechu postoupíte na vyšší úroveň.

Další příčina problémů s poslechem bývá ta, že nejsme schopni slova, věty a větné celky správě vyslovovat a nejsme zvyklí na anglickou intonaci, rytmiku jazyka a anglický přízvuk. Proto je dobré si pustit Vaši oblíbenou nebo jakoukoli nahrávku z filmu, knihy, písně nebo z youtube, ke které máte k dispozici titulky, text nebo přepis nahrávky Poslouchejte větu po větě a po malých částech nahrávku imitujte a nahrávejte se. Že se Vám věta, kterou jste namluvili nelíbí? Nahrajte ji znovu a lépe. Snažte se svůj výkon neustále zdokonalovat a imitovat originální nahrávku co nejlépe to půjde. Nahrávat se můžete například v programu Audacity nebo jednoduše přes chytrý telefon. Při pravidelném cvičení si zlepšíte nejen výslovnost, ale právě i poslech. Pokud budete umět slova a věty správně vyslovit, s velkou pravděpodobností je rozeznáte a porozumíte jim i při poslechu “na ostro“.

Obklopte se tedy anglickými filmy, videi, nahrávkami z knih, písněmi a jděte do toho naplno! Přeji Vám hodně úspěchů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.